See the 2016 appointment list at


Appointment Announcements

Bishop Janice Riggle Huie announces the following appointments effective July 1, 2016:

Bruce Wood (RE) to Cooks Point

Sonya Meador (CLM) to Laneville/Carlisle

Terry Cashion (FL-SS) from Panola, Mt. Zion to Panola, Mt. Zion/Elysian Fields, Bethel

Robert Goodson (FL-SS) from Carthage, Rehobeth to Carthage, Rehobeth/Allison's Chapel

Sherry Harding (LS) to Shelbyville/Short

JoAnn Elston (CLM) to Ben Wheeler

Evis Serrano (PL) from Covenant Glen Associate to Clear Lake Associate

Josh Hubert from Magnolia Wildwood Associate to Leave of Absence

Phil Worley from Avinger/Hughes Springs Harris Chapel to retirement

Ethan Cutrone to Bedias/Shiro

Greg Edwards from Carthage Ebenezer/Pisgah to Gentiva Hospice

George Wilson from retirement to Carthage Ebenezer/Pisgah

David Blackmon from Palestine Fields Chapel/Bullard Mt. Selman to Palestine Fields Chapel

Terry Younger (CLM) to Bullard Mt. Selman

Bill Clem (CLM) from Henderson Church Hill/Oak Hill to unappointed

Chapman Huff (OE) from Karnack to retirement

Mark Landers (LS) to Karnack

Ralph Rudy from Kilgore Cross Roads to retirement

David Banks from Longview Greggton Associate/White Oak to White Oak/Kilgore Cross Roads

Gary Davis (PL) from Nacogdoches Fairview to unappointed

Gary Applewhite (LS) to Nacogdoches Fairview

Lainie Banner (PL) from Newton Servant to Daisetta/Devers

Carolyn Postell from San Augustine McMahon’s Chapel/Nacogdoches Melrose to Nacogdoches Melrose

Martin Doran from San Augustine First to San Augustine First/McMahon’s Chapel

Marion Burgess from Tyler Swan Wood Springs to unappointed

Vickie Sandefur to Red Bayou Associate

Ray Hughes from Houston Foundry Associate to Houston Foundry Co-Pastor

Bill McMahon to Arkansas Conference

Elizabeth Sutherland from Family Leave to Houston Chapelwood Associate (part time)

David Rowe from President Centenary College to President Lake Highland Preparatory School, Orlando, FL

Kara Mitchell (PL) to Lone Star

James Kennedy Coneby to Houston First Associate

Carolyn Davis from Vanderbilt Student to Wesley Theological Seminary

Tim Wheat from Stockton to unassigned

Ernesto Saldivar to Houston Methodist Hospital Chaplain

Sarah Pattillo to Houston Chapelwood Associate

Howard Bell from Baytown St. Emily to retirement

Lon Clark from Haven Counseling (Extension Ministry) to retirement

Harold Coburn from Elysian Fields to retirement

Bill Denham from Houston St. Luke’s Associate to retirement

Bill Fuqua from Mission Milby (Extension Ministry) to retirement

Susan Grittman from Houston Spring Woods Associate to retirement

Ray Nelson from Watson Chapel to retirement

Ron Perry from Navasota Stoneham to retirement

Vicky Peters from Beaumont Trinity Associate to retirement

Ray Pinard from Meridian Care/ Moody House Extension Ministry to retirement

Paul Quiggins from Medical Leave to retirement

Nancy Ratchford from Silsbee to retirement

Greg Rogers from Vidor First to retirement

Linda Snow from Alvin First Associate to retirement

Frank Varro from Houston Westchase to retirement

Mac Vaughn from Navasota/Anderson to retirement

Gideon Watson from Batson/Hardin to retirement

Karyn Kuan Richards (Pacific Northwest Conference) to Houston St. Paul’s Associate

Roy Weeks from Houston Riverside to Houston St. James (Part Time)

David Sanchez from Houston El Mesias to McCamey/Rankin (Rio Texas Conference)

Daniel and Dayimi Hernandez (OE from UMC in Cuba) to Houston El Mesias

Susan Smith from Fruitvale to Colfax Circuit

Anita Dinwiddie from New Orleans St. Mark’s (Louisiana Conference) to Trinidad

Cathy Richardson from Leave of Absence to Ascending Leaders (extension ministry)

Ed Blackstone from Hughes Springs/Cornett to retirement

Bill Laubenberg to Hughes Springs/Cornett

Jesse Bale from Laurel UMC in Laurel, MT (Yellowstone Conference) to chaplain for the Federal Bureau of Prisons in Duluth, MN

Lee Elder from Journey of Faith Associate to Houston Riverside

Linda Davis from College Station First to Houston Boynton

Eleanor Colvin from Houston St. Paul’s Associate to College Station First

Rebecca Jones to Tomball Associate

Robert Alexander from Huntsville Grace to Livingston St. Luke’s/ Pleasant Hill

Doug Wright (PL) to Huntsville Grace

Larry Haun (LP) from Van Union Chapel to Swan Wood Springs/Van Union Chapel

Lataya Simpson to Galveston Wesley Tabernacle (part time)

Lillie Ferrell from Angleton Community of Love to Houston Calvary (Saturday afternoon)

Dorothy Smith Hubbard from Pearland Hope to Angleton Community of Love

Sonia Shearrow to Houston Crossroads Associate

Shawn Heatherly (CLM) to Henderson St. Paul’s/Goodsprings

Jeff Craft from Beckville to Beckville/Allison’s Chapel

Bruce Baker to Henderson Church Hill/Oak Hill

Sonya Meador (CLM) to Laneview/Carlisle

Jackie Snarr from Center Hill to retirement

Drew Wallace (LS) to Center Hill

Sandra Wright (PL) from Livingston St Luke's/Pleasant Hill to Jasper Circuit

Laura Campbell to Clear Lake Associate

Sheila Castellano (PL) to Clear Lake Associate

John Mooney from Hospice, Beaumont to Vidor

Melissa Crawford from Reeves Chapel to Mims Chapel

Richard Carl from Harmony to Reeves Chapel

Steffon Arrington from Galveston Wesley Tabernacle to Spring Woods

Chris McNeill from Florida Annual Conference to Houston Servants of Christ

Trey Comstock from Crossroads Associate to Lexington/Blue

Eric Pugh from Allen First (North Texas Conference) to Kingwood Strawbridge Associate

Franklin Rodrigues to Bear Creek Associate

Trey Allen to Sugar Land First

Nakia Edwards to Covenant Glen Associate (part time)

Curtis Johnson to Covenant Glen Associate (part time)

Bobby Knowles to Fulshear First (part time)

Enid Henderson to Jones Memorial (part time)

Rahel Yoo from CalPac Conference to Deer Park Associate

Shinia Kelsey from Marshall St. Mark’s to Hallsville Associate

Sean Lieck from Daisetta/Devers to Marshall St. Mark's.

Keith Somerville from Houston Calvary to Missouri City New Church Start

Brandi Horton from Deer Park Associate to Houston First Associate

Beverly Tune from Emory/Alba to Retirement

Danny Barrett from Teague First to Emory/Alba

Steven Diaz from Santa Fe Aldersgate to Teague First

Johan Baek from Central Texas Conference to Santa Fe Aldersgate

Keith Tilley from Klein Associate to Faith Orange

LyAnna Johnson from Houston Servants of Christ/Galena Park to Apprentice at Simple Church (New England Conference)

Silverio Sanchez from Katy Holy Covenant Associate to Sugar Land First Associate

Joseph Yoo from Cal/Pac Conference to Pearland Associate

Nancy Cobbs from Sweeny to Trinity

Keith Broyles from Diboll to Sweeny

David Goodwin from Wells Falvey Memorial to Diboll

David Kennedy from Mims Chapel to Wells Falvey Memorial

Wesley Welborn from Port Neches First to retirement

Michael Peschke from Lexington/Blue to Port Neches First

Greg Megill from Alto A. Frank Smith/Cold Springs to retirement

Ryan Stratton from Shelbyville/Short to Alto A. Frank Smith /Cold Springs

Amanda Stratton from unappointed to Alto A. Frank Smith /Cold Springs

Howard Turnley from Houston Boynton Chapel to retirement

Michelle Manuel to The Woodlands Associate

Geoffrey Lightsey from Cooks Point to Cameron/Maysfield

Lynn Loe from Henderson St, Paul/Allison Chapel to Kirbyville/Newton

Billie Loe to Spurger/Magnolia Springs (Part Time)

Preston Greenwaldt from Texarkana Hardy to College Station A&M

Patrick Evans from Crockett to Texarkana Hardy

Malcolm Monroe from Bellville to Crockett

John Reasons from College Station A&M to Bellville

Drew Weber from Cameron/Maysfield to Jasper

Wade Harman from Colfax Circuit to Troup

Steven Newcomb from Trinidad/Cedar Creek Lake to Jefferson First

Gary White from Katy The Commons to Temple Foundation (Central Texas Conference)

Richard Heyduck from Wiley College Professor/Lone Star to Fairfield First

Taylor Meador Fuerst from Houston Westbury to Austin First (Rio Texas Conference)

Danny Yang from Houston St. Paul Associate to Houston Westbury

Jeremy Woodley from College Station Christ Associate to Navasota/Anderson

Will Reed from Servants of Christ to Pasadena First

Kim Hagedorn from Trinity to Illinois Great Rivers Conference.

Nolan Donald from Fulshear Wordserve to Foley (North Alabama Conference)

Jon Sims from Houston Spring Woods to Fulshear WordServe

David Johnson from Student Intern - Wesley TSU to Beaumont Trinity Associate

Bryan Moore from Galveston Moody Memorial First Associate to Conroe First Associate

Christopher Waks from Princeton Seminary student to Galveston Moody Memorial First Associate

Charles Anderson from San Antonio University (Rio Texas Conference) to Clear Lake

Ben Trammel from Richmond Faith to San Antonio University (Rio Texas Conference)

John Stephenson from Pasadena First to Richmond Faith

Danny Wayman from Katy Holy Covenant to Moore First (Oklahoma Conference)

Fred Willis from Jasper First to Katy Holy Covenant

Meredith Wende Mills from Wharton First to GastroChurch (Conference Affiliated Faith Community)

Shelli Williams from Cleveland First to Wharton First

James McMillian from Linden to Cleveland First

Michael Bedevian from Fairfield First to Linden

Ken Calhoun from New Boston Tapp Memorial to retirement

Tommy Earl Burton from Troup to New Boston Tapp Memorial

Jamison Doehring from College Station A&M Associate to Katy St. Peters Executive Associate

Jim Reiter from Jefferson First to College Station A&M Associate

Paul Porter from Rusk First to Central Texas Conference

Bart Reddoch from Kirbyville/Magnolia Springs to Rusk First

Dottie Dumas from Brookshire First to retirement

Phil Grose from Sugar Land First Associate to Brookshire First

Tori Butler from Texarkana Williams Associate to the Baltimore Washington Conference

Andy Dill from The Woodlands Christ Associate to Texarkana Williams Associate.

Kelli Eldridge to The Woodlands Christ Associate

Jacob Breeze to Chapelwood Associate

Heather Velez to Pattison Associate

William Taylor from North District Superintendent to Retirement

Chuck Huffman from East District Superintendent to North District Superintendent

Anthony Vinson from Houston Clear Lake UMC  Senior Pastor to East District Superintendent

Charles B. Simmons from Houston, Memorial Drive UMC to Retirement

John C. Robbins from Arkansas Conference to Houston, Memorial Drive UMC

Stephen P. Wende from Houston, FUMC to Retirement

Andrew Nixon from Rock the Word Ministry to Houston, FUMC